Про бджолину крадіжку (пчелиное воровсто). Про значення крадіжки і розподіл її на віди
ЧИТАННЯ В ШКОЛІ БДЖІЛЬНИЦТВА
ПРО БДЖОЛИНУ КРАДІЖКУ
«Труды В. Э. О.», 1856, т. 4, отд. II, с. 48 - 74.
І. ПРО ЗНАЧЕННЯ КРАДІЖКИ І РОЗПОДІЛ ЇЇ НА ВИДИ
§ 1. Бджолиною крадіжкою називається явище, коли іносімейні бджоли літають не у свій вулик і виносять із нього мед у свої вулики. Ці насильницькі вчинки бджіл точніше було б назвати грабіжництвом, а не злодійством, але пасічники звикли вживати слово «злодійство».
§ 2. Злодійство бджіл розподіляється на 4 види, а саме: 1) просте (поодиноке); 2) складне (множинне); 3) взаємне; 4) зловмисне.
§ 3. Простим (поодиноким) злодійством називається таке злодійство, коли бджоли одного вулика крадуть мед із іншого вулика (також одного). Наприклад, вулик «Батурин» виносить мед із вулика «Пальчики».
Множинним злодійством називається таке, коли із багатьох вуликів крадуть мед із одного або із багатьох вуликів.
Злодійство бджіл називається взаємним, якщо в один і той же час бджоли одного вулика крадуть мед у бджіл іншого вулика і навпаки. Наприклад, вулик «Батурин» виносить мед із вулика «Пальчики», і одночасно бджоли вулика «Пальчики» виносять мед із вулика «Батурин».
Зловмисним злодійством називають ту сильну крадіжку, яку прості пасічники через незнайство називають «насланням бджіл». Це робиться злими й хитрими пасічниками в різних випадках різними засобами. Наприклад:
1) якийсь пасічник, невдоволений і обурений чимось проти сусіднього пасічника, вичікує сприятливий для нападу час (голодний, безвзятковий) і такий напрям вітру, коли він дме із пасіки іншого на його пасіку. Вночі він іде в ту чужу пасіку і загостреною дерев’яною чи залізною палицею через вічка проколює щільники у багатьох вуликах. Тоді вранці принесений вітром медовий сирісний запах (дух) приваблює усіх бджіл в пасіці злого пасічника, і вони летять до вуликів з попсованими заносами. Зразу ж починається сильна крадіжка меду;
2) якийсь пасічник, знаючи необізнаність і простакуватість іншого сусіднього пасічника, який має поблизу пасіку, і бажаючи прогнати його з бджолами подалі від своєї пасіки, також використовуючи вітер, який дме від сусіда на його пасіку, оббризкує усі його вулики духмяним медом, звареним, наприклад, з мелісою, корицею та ін. На цей запах бджоли злого хитруна накинуться великою силою на пасіку сусіда. Розпочинається таке злодійство (напад), що сусід неминуче повинен злякатися і вибратися з своїми бджолами подалі, в інше місце. Таких хитрощів можна робити багато. Визнається корисним викривати їх публічно, тому що вони завжди ганебні, недозволені.
§ 4. Будь-яке злодійство, яке робиться бджолами, слід розділяти на 4 ступені так:
1. Слабке, невелике, легке злодійство, коли бджоли- злодійки виносять мед не часто, а подекуди поодиноко окремими бджілками.
2. Посереднє, помірне злодійство, коли бджоли-злодійки виходять із льотка чужого вулика з медом одна за одною часто, але також по одній бджілці.
3. Сильним злодійством слід вважати таке, коли із льотка виходять одночасно по 3-5 і більше бджіл-злодійок.
4. Дуже сильним, або страшним, злодійством є таке, коли злодійки не вміщуються, щоб ввійти в льоток і назад із льотка. Тоді вони вкривають собою один або декілька вуликів.
146. П.І. Прокопович. Вибрані твори у трьох томах. Том 1. Харьків. Видавничий будинок «Фактор». 2010.