Главная → Статьи по пчеловодству → Содержание пчелиных семей и сезонные работы на пасеке → Про причини, які приваблюють бджіл до злодійства

Про причини, які приваблюють бджіл до злодійства

§ 5. Причини бджолиного злодійства бувають різні, а саме:

1) природна схильність бджіл до грабіжництва;

2) буває також атмосферичний вплив пори часу, коли в усіх пасіках без видимої причини бджоли вкидаються у крадіжку;

3) неблагополучний стан бджолиних сімейств завжди викликає напад на них з боку бджіл-злодійок;

4) необережність і необачність самого пасічника нерідко буває причиною початку крадіжки;

5) злі, хитрі пасічники (чаклуни, відьмаки) іноді можуть своїми підступними діями зумовити напад бджіл.

§ 6. Кожне бджолине сімейство природно для іншого сімейства є дійсним ворогом, який намагається пограбувати інших, а то й зовсім знищити. Від цієї природної сімейної ненависті відбувається спонукання бджіл до крадіжки чужого меду без будь-якого жалю, що обкрадені можуть загинути з голоду.

§ 7. Крім цього, між сім’ями трапляються (хоча і дуже рідко) сімейства, які безперервно крадуть. Особливо зло­дійкуватими є сім’ї, у яких бджоли чорні, лискучі або чорно-жовті (жовто-поясні). Такі бджоли нерідко крадуть з усіх вуликів без упину.

§ 8. У деякі роки протягом весни і під кінець літа одно­часно в усіх пасіках повсюдно помічається сильне злодійство бджіл від якогось невідомого атмосферного впливу (впливу часу). Це починається усюди в один і той же час дня. Якщо це відбувається у своїй пасіці, то і в усіх інших пасіках воно також розпочинається точно у цей же час. Такий невідомий вплив часу нерідко зумовлює взаємну крадіжку.

§ 9. Раніше всіх нападу зазнають безматочні сімейства з трутневими і молодими свищевими матками, з гнильцем і малосильні. Бджоли, які мають неблагополуччя, не мо­жуть захиститися як слід. До гнильцевих сімейств злодіїв приваблює гострий запах. У малосильних сімей немає до­статньої для захисту сили. Бджоли-злодійки своїм нападом досить часто указують пасічнику неблагополучні вулики, яких раніше без цього нападу він міг би і не помітити.

§ 10. Різні погані якості (вади), незнання, лінощі па­січників бувають у більшості випадків першою причиною до спонукання бджіл до злодійства. Наприклад: 1) якщо пасічник не може або поліниться виправити на пасіці різ­ні бджолині неблагополуччя і залишить вулики, в яких треба щось виправити, стояти на пасіці; 2) якщо на пасіці стоять сирісні (зволожені медом. — В. 3.) вулики, в яких щільники побиті, поламані або ж пошкоджені пліснявою; 3) якщо у безвзятковий час у вуликах залишають льотки дуже відкритими (або ж вони унизу далеко від заносу), або у вуликах є щілини, або круглі вулики нещільно при­лягають нижньою частиною до землі і т. п; 4) іноді у без­взятковий час під час виймання меду або при підгодівлі бджіл пасічник розіллє на землю трошки меду чи сити, або ж упаде шматочок щільника, або порожні вощини чи вулики з вощиною не винесено із пасіки, або ззовні заводу бджоли-злодійки знайдуть медову сирість та інші подібні пригоди спонукають бджіл шукати за запахом медову си­рість по всьому заводу доти, поки не знайдуть дороги до певного місця (іздорожаться). При цьому, шукаючи таке місце, бджоли оглядають кожен вулик і починають красти у необережних бджіл, чого без зачіпки (необережності па­січника та ін.) могло б і не бути.

§ 11. Крім того, що недоброзичливі пасічники сирістять (проколюють у вуликах сусіда щільники або розбризкують пахучий мед і цим самим іноді спонукають напад своїх бджіл на чужу пасіку), вони ж виставляють за сусідньою пасікою у різних прихованих місцях в жолобах пахучу ситу, від якої у безвзятковий час сухий вітер дме на свою пасіку, й тоді його бджоли летять через сусідню пасіку до виставленої в жолобах сити і в пасіці сусіда розпочинається сильна крадіжка.

146. П.І. Прокопович. Вибрані твори у трьох томах. Том 1. Харьків. Видавничий будинок «Фактор». 2010.

Обговорити на форумі>>

Общие работы по содержанию и уходу за пчелами

Конец зимы, начало весны. Работы в начале весеннего развития

Лето. Использование главного медосбора

Конец лета, осень. Подготовка к временному физиологическому покою

Зима. Зимний уход за пчелами