Главная → Статьи по пчеловодству → Содержание пчелиных семей и сезонные работы на пасеке → Про простонародні способи проучування злодіїв.

Про простонародні способи проучування злодіїв.

VII. § 27. У різних країнах пасічники застосовують різні спо­соби зупинення бджолиного злодійства, але усі ці способи пов’язані з втратою (загибеллю) бджіл-злодійок і бджіл з вулика, який грабується, або ж з повним винесенням з ву­лика усього меду. Наприклад, іноді помилково, помітивши нібито справжнє злодійство, круглі вулики обтоптують щільно навкруги вулика землею, затикають льотки, від чого всередині вулика настає велика жара і бджоли задихаються, або ж вони де-небудь прогризають щілини й сильно вихо­дять назовні вулика і знову ж таки продовжують красти. Якщо льотки вулика закрити, тоді у свій вулик не можуть повернутися бджоли-злодійки. Перевтомившись, ці бджоли просяться до сусідніх вуликів, де іноді ці гості умертвляють матку, і нерідко під час такої тривоги підкрадаються інші злодії і нападають на ці вулики.

§ 28. Прості пасічники, побачивши, що бджоли крадуть, засипають у вощини мак, пшоно, висівки, пісок та ін. Деякі пасічники підрізують (у вуликах тих бджіл, які крадуть) увесь низ заносу на чверть аршина (на 18 см) і більше, за­хвачуючи при цьому й дітку. Найшкідливішим є таке, коли деякі пасічники, обсипавши занос, наприклад, маком, про­колюють вощину палкою чи спицею, зачіпають мед і дітку з тим, що нібито, поки бджоли будуть вичищати в своєму поруйнованому гнізді з вощини мак і обсушувати сирість, злодії перестануть нападати. Насправді цього ніколи не бу­ває. Злодії тільки тоді перестануть красти, коли уже повністю спустошать вулик, який грабують. Пасічники ж залишаються в омані, будучи впевненими, що вони маком чи підрізуванням вощини та іншим відучили бджіл-злодійок красти.

§ 29. Крім цього, деякі пасічники переносять вулик, який грабують, кудись поодаль і на його місце ставлять порож­ній вулик. Тоді усі бджоли-злодійки і свої повертаються на це місце у порожній вулик. Стомившись сидінням у по­рожньому вулику, ці бджоли, особливо, бджоли-злодійки, перелітають у вулики з бджолами, які стоять поблизу і умертвляють у них маток. Під час такої страшної метушні злодії хмарою накидаються на сусідні вулики, і напад, роз­почавшись з одного вулика, розкидається на багато інших. Злодії знаходять перший вулик, який був знятий зі свого місця і перенесений поодаль, якщо цей вулик не був добре закритий на новому місці. За таких обставин пасічники, хрестячись в усі боки, шепчуть свої смішні примовки самі або ж знаходять для цього знахарів (ворожбитів). У цей же час злодії дограбовують те, що розпочали красти, і угамову­ються самі по собі. Це дає привід повірити, що злодійство закінчилося завдяки знахарському ворожінню.


Деякі пасічники, як тільки помітять, що злодії несуть із вулика мед, зразу ж затикають і обв’язують вулик, який грабується, заносять його в омшаник, жертвуючи усіма тими бджолами цього вулика, які були в цей час у польотах. Надалі цей вулик завжди залишається малосильним.

Німецькі письменники про бджіл у випадку нападу злодіїв радять давати бджолам чай з медом, настояним на пахучих травах і корінні, таких як аніс (ганус), кориця, гвоздика, будяк (бодяк) з мускатним горіхом та ін. Само собою зрозуміло, що цей пахучий чай більше приваблює, ніж відганяє злодіїв.

146. П.І. Прокопович. Вибрані твори у трьох томах. Том 1. Харьків. Видавничий будинок «Фактор». 2010.

Обговорити на форумі>>

Общие работы по содержанию и уходу за пчелами

Конец зимы, начало весны. Работы в начале весеннего развития

Лето. Использование главного медосбора

Конец лета, осень. Подготовка к временному физиологическому покою

Зима. Зимний уход за пчелами