Главная → Статьи по пчеловодству → Содержание пчелиных семей и сезонные работы на пасеке → Постанови (відповідальність) за бджолине злодійство.

Постанови (відповідальність) за бджолине злодійство.

XII. § 43. Іноземні письменники про бджільництво і багато хто з наших пасічників знають отруйні рослини і засоби винищення чужих бджіл, не тільки тих, які крадуть, але й усього бджолиного сімейства. Оскільки застосування цих засобів є навмисним злом, навмисним нищенням власності сусіда, який, можливо, і не знає про цю крадіжку, то слід звинувачувати тих, хто дає поради на це злодійство. Пасіч­ники звикли завжди звинувачувати хазяїна бджіл-злодійок, будучи самі винними через недогляд власних бджіл. Іноді ці люди, вважаючи злодіїв чужими, самі знищують своїх бджіл.

§ 44. Тому пасічнику, на бджіл якого напали чужі бджо­ли, можна сказати таке: 1) для чого він допустив посилення злодійства; 2) чи благополучні його бджоли, чи дозволить він у цьому впевнитися і оглянути їх; 3) яким способом бажає він щось зробити зі своїми бджолами для полегкості (полегшення) його незнання чи необачності хазяїна бджіл- злодійок.

§ 45. Щодо бджолиного злодійства приймаються такі правила: хазяїн бджіл, які крадуть, ні за яких обставин не може бути звинуваченим перед тими, у яких його бджоли крадуть, за винятком зловмисного злодійства.

Якщо хазяїн бджіл, яких грабують, винищить злодіїв, не давши попередньо знати про це їх хазяїну, то це є та­ємне злодійство, і за системою істинних понять про бджіл він зобов’язаний за це відповідати відшкодуванням. Тому, наприклад, якщо свійські голуби одного з’їли б у гумні (клуні) хліб іншого, то винуватим визнається той, хто не сховав (не убрав) хліб.

Хазяїн бджіл-злодійок і хазяїн бджіл, яких грабують, обидва зобов’язані негайно повідомити один одного про виникнення крадіжки між їхніми бджолами і спільними зусиллями, де це треба, приборкати бджолину крадіжку.

Якщо хазяїн бджіл-злодійок після повідомлення про крадіжку, яку роблять його бджоли, не приступає до при­пинення її відомими засобами, а у того, на чию пасіку напали, бджоли благополучні, то хазяїн бджіл, яких гра­бують, має право зловити злодіїв і використати їх на свою користь і ні в якому разі не труїти бджіл отрутою. За це злочинця судять.

Якщо злодійство станеться навмисне із застосуванням пошкоджень щільників або підливання сирості та ін., тоді винуватий підпадає під суд, надає відшкодування й несе покарання.

§ 46. Усі пояснені вище 5 пунктів основані на тому, що:

1) ніхто не зобов’язаний турбуватися про збереження власності іншого, крім договору за своєю доброю волею. Смішно б було для неука (невігласа), ледаря робити собі збитки;

2) ніхто не може послати своїх бджіл на крадіжку, крім зловмисного способу;

3) навмисне злочинство є таємним злочином, за який і без людських законів правосудний Бог завжди карає. Прикладів цього у бджільництві було немало.

С. Великдан

146. П.І. Прокопович. Вибрані твори у трьох томах. Том 1. Харьків. Видавничий будинок «Фактор». 2010.

Обговорити на форумі>>

Общие работы по содержанию и уходу за пчелами

Конец зимы, начало весны. Работы в начале весеннего развития

Лето. Использование главного медосбора

Конец лета, осень. Подготовка к временному физиологическому покою

Зима. Зимний уход за пчелами