Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Гіркокаштан звичайній (Aesculus hippocastanum L.), Конский каштан обыкновенный

Гіркокаштан звичайній (Aesculus hippocastanum L.), Конский каштан обыкновенный

Гіркокаштан звичайній (Aesculus hippocastanum L.)
Конский каштан обыкновенный
Гіркокаштанові — Hippocastanaceae
Народні назви: горіх кінський, каш­тан білий, гестиня, жолузник, каштан дикий.

Дерево висотою до 30 м з правиль­ною округлою кроною. Листки довго-черешкові, супротивні, складаються з 5—7 сидячих листочків. Листочки довго-обернено-яйцеиодібні, по краю нерівнопилчасті, з клиноподібною ос­новою, зверху темно-зелені, голі, зіспо­ду — світліші, по жилках з м'яким опушенням. Квітки дзвоникуваті, у великих прямостоячих густих волотях. Пелюсток п'ять, з округлим, по краю торочкуватим відгином. Відгин пелю­стки білий, при основі з жовтою, що згодом рожевіє плямою. Тичинок, прикріплених біля внутрішнього краю диска, сім — вісім. Плід— коробочка з великими шипами. Цвіте в травні — червні. Тривалість цвітіння до 15 днів.

Розводять у садах, парках і на вули­цях, вздовж доріг.

Г. звичайний поширений на всій те­риторії України.

Г. звичайний — добрий медонос. Од­на квітка при сприятливих умовах виділяє 1,7—2,1 мг нектару. Рясне цвітіння каштана забезпечує добрий медозбір. Медопродуктивність стано­вить 50—60 кг/га. Крім нектару, бджоли беруть з нього темно-червоний пилок, а також клей, який викорис­товують на виготовлення прополісу. Мед з каштана рідкий, прозорий і безколірний.

Г. звичайний використовують для озеленення вулиць, деревину — в сто­лярному виробництві, плоди — на корм тваринам, а також як лікарську рослину.

Використовують квітки, кору гілок і шкаралупу з насіння каштану (шкаралупу, а не колючу коробочку, в якій міститься насіння). Використовують сік із свіжих квіток.

1. Сік із свіжих каштанових квіток по 25—30 крапель на 1 столову ложку води приймають 2 рази на день при розширених венах на ногах та гемо­роїдальних шишках.

2. Відвар 50 г кори гілок Г. звичай­ного використовують для сидячих ванн при гемороїдальних кровотечах зразу після випорожнення.

3. Настій 40 г висушених квіток каштана на 1 л спирту застосовують для натирання при ревматичному та артритному болях.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р.

Обсудить на форуме>>

<<В начало темы