Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Береза повисла. Betula pendula Roth. Береза повислая

Береза повисла. Betula pendula Roth. Береза повислая

Береза повисла. 
Betula pendula Roth.
Береза повислая

Березові — Betulaceae

Дерево висотою до 20 м, з обвисли­ми дрібними гілками і з білою корою, що легко відривається. Це одне з кра­щих декоративних дерев. У старих стовбурів кора чорно-сіра. Листки че­решкові, трикутно-ромбічні з широко-клиноподібною або зрізаною основою. Молоді листки клейкі й нерідко розсія­но опушені, потім голі, край пластин­ки пилчастий. Зверху вони блискучо-зелені, зісподу блідіші. Квітки в три-квіткових дихазіях, зібраних цилінд­ричними або довгастими сережками. Чоловічі сережки по дві-три на кінці гілок, висячі, з бурими прицвітками і жовтими тичинками, жіночі — пооди­нокі, на коротких бокових гілочках, жовтувато-зелені під час цвітіння, приймочки темно-червоні. Плід — го­рішок з широкими перетинчастими крилами. Цвіте в квітні — травні.

Росте по лісах, утворюючи чисті й змішані насадження з іншими порода­ми, у парках, лісопарках, полезахис­них та придорожніх лісосмугах.

Поширена на Поліссі і в Лісостепу, зрідка — в Степу і дуже рідко — в Гір­ському Криму.

Б. повисла є одним з ранніх добрих пилконосів, який бджоли використову­ють для розвитку сімей, одержуючи білковий підкорм. Крім того, березові бруньки бджоли використовують при утворенні прополісу (бджолиного клею). Деякі основні речовини, які містить прополіс, бджоли беруть із бруньок берези навесні. Крім цього виду, бджоли використовують Б. пух­насту (Б. пушистая — В. риЬезсепз Епгп.), оскільки зазначені види є най­поширеніші в Україні.

Деревину берези використовують у народному господарстві. З гілок в'яжуть віники, а з білого бересту здавна одержують дьоготь.

Відвар бруньок та настій листя бе­рези вживають при хронічних запаль­них процесах у сечовому міхурі, сечо­кам'яній хворобі, хронічних хворобах нирок, набряках, виразці шлунка, ате­росклерозі, ревматизмі, шкірних за­хворюваннях, як сечогінне та жовчогінне. У народній медицині також ви­користовують відвар і 20%-ний настій бруньок, який застосовують при гіпер­ацидному гастриті та виразках, жовч­но- і нирковокам'яній хворобах, брон­хіті, поліартриті, подагрі, інвазії та свербежі шкіри. Березовий сік діє як кровоочисний засіб при шкірних хво­робах (лишаях, фурункулах, виси­пах), ангіні, анемії, бронхіті, тубер­кульозі легень, поліартриті, подагрі, скорбуті. Діє відхаркувально та сечо­гінно, застосовується при набряках серцевого походження.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р.