Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Барвінок малий. Vinca minor L. Барвинок малый

Барвінок малий. Vinca minor L. Барвинок малый

Барвінок малий. Vinca minor L. Барвинок малый

Барвінкові — Apocynaceae

Народні назви: барвінзілля, зелен­ка, хрещатий барвінок.

Багаторічна, гола рослина висотою 15—20 см. Стебла лежачі, розгалу­жені, по вузлах вкорінюються. Листки короткочерешкові, еліптичні, гострі, голі, блискучі, шкірясті, зимуючі. Квіт­ки поодинокі, правильні, на довгих квітконіжках у пазухах листків. Ча­шечка п'ятироздільна, з вузькими за­гостреними частками. Віночок темно-голубий, в зіві п'ятигранчастий, голий, з довгою трубочкою і з плоским п'яти­роздільним відгином. Тичинок п'ять, нитки їх коротші за пиляки. Пиляки без хвостикоподібних виростів на вер­хівці, сходяться над приймочкою, але не зростаються з нею. Плід — листян­ка. Цвіте в травні — червні.

Барвінок росте в лісах, переважно в грабових або дубово-грабових. Його також вирощують у садах і парках.

Зазначений вид поширений у Карпа­тах, на Поліссі, у Лісостепу та на заході Степу.

Б. малий є другорядним медоносом. Нектар і пилок із нього бджоли вико­ристовують рідко, але, за П. В. Глаго-лєвим (1888), це добрий медонос.

У офіційній медицині не застосову­ють, у народній — використовують при діареї, дизентерії, туберкульозі легень. Відвар п'ють при зубному болю, якщо неприємний запах із рота, при скорбуті.

1. 20 г трави з квітками кип'ятять на малому вогні у 250 мл горілки і вжи­вають по 8 крапель два рази на день (вранці та ввечері) протягом 4 днів при статевій слабкості.

2. 1 чайну ложку подрібненого листя барвінку кип'ятять у 1 склянці води протягом 20 хв. П'ють по 1 столовій ложці три рази на день при гіперто­нічній хворобі.

3. 1 столову ложку сухої трави за­парюють у 1 склянці окропу, настою­ють півгодини на слабкому вогні, не доводячи до кипіння, охолоджують і фільтрують. Застосовують для обми­вання гнійних ран, виразок та при дерматиті.

4. 30 г трави, зібраної під час цві­тіння, відварюють у 0,35 л води'і вжи­вають по півсклянки три рази на день для припинення внутрішніх кровотеч.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р.