Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Брусниця. Rhodococcum vitis-idaea (L.) Avror. Брусника

Брусниця. Rhodococcum vitis-idaea (L.) Avror. Брусника

Брусниця.
Rhodococcum vitis-idaea (L.)
 Avror
. Брусника

Брусничні — Уассіпіасеае

Народні назви: брусниця червона, квасниця червона, камінці, борівка, бруслина.

Невеликий вічнозелений кущик ви­сотою 5—25 см. Гілки сланкі, коротко-опушені. Листки чергові, темно-зелені, короткочерешкові, еліптичні або яйце­подібні, суцільнокраї, на верхівці тупі, гладенькі, блискучі, з чорними крап­частими ямочками, на зиму залиша­ються зеленими. Краї листків злегка загорнуті вниз. Квітки зібрані у вер­хівкові вузькі китиці, чашечка розді­лена на частки. Віночок білий або блідо-рожевий, дзвоникоподібної фор­ми, із загнутими на зовні зубчиками. Тичинок 10, з білоопушеними нитками, пиляки з двотрубчастими придатка­ми. Цвіте в травні — червні. Трива­лість цвітіння 10—15 днів.

Поширена на свіжих, а також воло­гих місцезростаннях, у хвойних, міша­них та листяних лісах. У заростях же-репу, на Карпатських полонинах, ут­ворює зарості разом з чорницею.


Брусниця зустрічається в Карпатах, на Поліссі, суміжних районах Лісо­степу.

Вона — цінний весняний медонос, але за медопродуктивністю поступає­ться чорниці. Бджоли охоче відвіду­ють брусницю, збираючи з неї нектар і пилок. Одна квітка брусниці функ­ціонує близько 3 днів і виділяє в се­редньому за добу 0,1 мг цукру в нек­тарі. Медопродуктивність досягає 20— 25 кг/га. Використовується бджолами для розвитку сімей.

Брусницю застосовують як харчову (свіжі ягоди, варення, джеми, компо­ти, сік, напої) та лікарську рослину.

Препарати з брусниці діють анти­септично, солерозчинно, сечогінно, в'я­жуче, їх застосовують при лікуванні пієлонефриту, циститу, при нирково­кам'яній хворобі, подагрі, гострих хронічних запальних процесах у сечо­вивідній системі, хворобах печінки, нічному нетриманні сечі та поліар­триті.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р.