Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Бузина чорна Sambucus nigra L. Бузина черная

Бузина чорна Sambucus nigra L. Бузина черная

Бузина чорна Sambucus nigra L. Бузина черная
ЖимолостевіCaprifoliaceae
Народні назви: бозник, бугила, бузинка, бузок, боз.

Кущ або деревце висотою 3—6 м. Листки супротивні, перисті, з п'яти, рідше три-семи яйцеподібними листоч­ками, їх пластинка видовжено-загострена, по краю гострозубчаста, зверху темно-зелена, зісподу світліша. Су­цвіття плоске, щиткоиодібне, з п'яти головними гілочками. Крайові квітки, що містяться на останніх розгалу­женнях суцвіття, сидячі, інші — на квітконіжках. Квітки правильні, паху­чі. Віночок жовтувато-білий, колесопо­дібно-дзвоникоподібний, п'ятирозділь­ний. Тичинок п'ять, пиляки жовті. Цвіте в травні — червні. Тривалість цвітіння 10—15 днів.

Бузина чорна росте в ялинових, грабових, лубових та мішаних лісах, між ча­гарниками, на лісових порубках, по берегах річок.

Зазначений вил поширений по всій території України.

Бузина чорна не належить до добрих медоносів, але бджоли іноді викорис­товують її для підтримуючого медо­збору. Крім цього виду, як посередні медоноси наводять Бузину. трав'янисту (Б. Травянистая - S. ebultis L/), Б. чер­вону (Б. красная - S. racemosa L.).

Бузина чорну застосовують як харчову, інсектицидну та лікарську рослину. Використовують плоди, квітки, кору й листя.

У офіційній медицині як потогінний засіб застосовують настій квіток бузи­ни при запаленні дихальних шляхів, бронхіті, ларингіті, грипі, захворюван­нях нирок і сечового міхура та при невралгії. У народній медицині вико­ристовують квітки, листя і кору як настойки, відвари при хронічних хво­робах шкіри, артриті, анемії, ожирін­ні, запорах, геморої, як жовчогінний засіб. При поліартриті застосовують ванни з відвару коренів та квіток. Добрим профілактичним засобом про­ти багатьох хвороб є ягоди. З них готують киселі, повидло, споживають свіжими в будь-якій кількості.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р.

Обсудить на форуме>>