Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Валеріана пагононосна. Valeriana stolonifera Czern. Валериана побегоносная.

Валеріана пагононосна. Valeriana stolonifera Czern. Валериана побегоносная.

Валеріана пагононосна. 
Valeriana stolonifera Czern.
Валериана побегоносная.

Валеріанові — Valerianaceae

Народні назви: зілля чортове, лихо­манник, мар'ян-корінь, смердючка, ребро лісове.

Багаторічна рослина висотою 50— 135 см. Стебло циліндричне, порожни­сте, розгалужене. Листя супротивні, непарноперисті, нижні — черешкові, верхні — сидячі. Квітки двостатеві, з двома приквітками. Дрібненькі квіт­ки зібрані в півзонтики, які утворюють щиткоподібне, розгалужене суцвіття. Квітки запашні, віночок трубчасто-лійкоподібний блідо-рожевий або май­же білий. Тичинок три, які прикріплені до основи трубочки віночка й найчас­тіше з неї випинаються, пиляки жовті. Цвіте в червні — липні.

В. пагононосна росте в дубових і грабових лісах, борах, на галявинах, сухих луках, лучних степах, на схилах та в чагарниках.

Зазначений вид поширений на всій території України.

Валеріана пагононосна добрий медонос. Од­на квітка виділяє 0,1—0,15 мг цукру в нектарі. Медопродуктивність в серед­ньому становить 60—70 кг/га. Бджоли активно відвідують квітки валеріани, але вона не завжди виділяє достатню кількість нектару. Подібні медоносні властивості має Валеріана висока (Валеріана висо­кая— V. ехаііаіа Мікап).

Валеріану пагоносну використовують як лікарську рослину.

Застосовують дворічні кореневища разом з коренями, препарати з яких діють заспокійливо і спазмолітично. Готують відвари, настойки та порош­ки, які використовують при іпохондрії, істерії, тяжкому фізичному переванта­женні, нервовому збудженні, мігрені, болю в ділянці серця, при епілепсії. При функціональних захворюваннях нервової системи, надмірній дратли­вості, гіпертонічній та гіпотонічній хворобах готують відвар суміші трави чебрецю, шавлії лікарської, кореня валеріани, квіток нагідок і ромашки лікарської, взятих порівну. Беруть пригорщу цієї суміші на 2 л води, варять ЗО хв і додають до повної ван­ни. Такі ванни роблять два рази на тиждень при радикуліті і тромбофле­біті.

10 г висушених подрібнених коренів і кореневищ валеріани заливають 1 склянкою окропу, кип'ятять ЗО хв, на­стоюють 2 год. Вживають по 1 столо­вій ложці 3—4 рази на день.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р

Обсудить на форуме>>.