Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Верба козяча. Salix caprea L. Ива козья.

Верба козяча. Salix caprea L. Ива козья.

Верба козяча.
Salix caprea L.
Ива козья.
Вербові - Salicaceae

Народні назви: верба іва, верба коззя, верба лізник, верба лоза, верболоз, ївина, рокита.

Дводомна рослина. Кущ або дерево висотою 5-10 м, з розлогою кроною. Гілки товсті, молоді - сіроопушені, дорослі - бурі, крихкі. Листки череш­кові, великі, від широкояйцеподібних до ланцетних. Край пластинки не­рівномірнозубчастий. Зверху вони голі, темнозелені, знизу сіроповстис­ті, під час розпускання листки білоповстисті. Квітки зібрані в суцвіттясережки, які розцвітають до появи листків, сидячі, товсті. Тичинки дві, з вільними нитками, пиляки жовті. В чоловічих і жіночих квітках по од­ному задньому нектарнику. Зав'язь яйцеподібноконічна, волохатоповсти­ста, на довгій ніжці, з коротким стовпчиком, приймочки жовті, суціль­ні, інколи роздільні. Цвіте в берез­ні - квітні. Тривалість цвітіння 5-15 днів.

В. козяча росте в лісах і чагарни­ках, на узліссях і схилах.

Даний вид поширений на всій тери­торії України.

В. козяча цінний медонос. Вона найбільш ранній весняний медонос та пилконос і за нектаропродуктивністю найбагатша серед інших видів верб. При сприятливих погодних умовах бджоли активно відвідують квітки верби. Одна квітка протягом цвітіння виділяє 2,5-4,5 мг нектару. Медопро­дуктивність коливається від 75 до 150 кг/га. У подібних умовах ростуть В. чорніюча (И. чернеющая - 5. тугзіпіГоііа ЗаііаЬ.) і В. вушката (И. ушастая - 5. аигііа Ь.), але вони ма­ють гірші медоносні властивості.

Деревину В. козячої використову­ють у будівництві, а також для виго­товлення дрібних виробів. Дубильні речовини верби в давнину застосову­вали при виробництві цінних сап'яно­вих шкур.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р.

Обсудить на форуме>>