Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Верес звичайний. Calluna aris (L.) Hull. Вереск обыкновенный.

Верес звичайний. Calluna aris (L.) Hull. Вереск обыкновенный.

Верес звичайний.
Calluna aris (L.) Hull.
Вереск обыкновенный.

Вересові - Ericaceae

Народні назви: верест, верось, вересіль звичайний, менгир, вересень, вересовецьтрава.

Невеликий вічнозелений кущик ви­сотою ЗО-60 см. Численні червонобурі гілочки розгалужені і густо всіяні безліччю дрібненьких листочків. Ли­сточки сидячі, супротивні лінійнолан­цетні, розміщені тісно черепицеподіб­но в чотири ряди. Верхівки гілочок усіяні дрібними квітками, які виходять по 5-15 з кутів листків і утворюють на молодих гілочках переважно одно­бічні китиці. Віночок ліловорожевий, інколи білий, дзвониковий, до полови­ни надрізаний. Чашечка й віночок квіт­ки однакового кольору, тому після цві­тіння суха чашечка має вигляд квітки. Пелюстки довгастояйцеподібні, тупі. Плід - чотиригнізда коробочка. Цвіте в липні - вересні. Тривалість цвітіння від 21 до 28 днів, одна квітка цвіте п'ять днів.

Росте в основному у вологих міс­цях, але любить більш освітлені ді­лянки. Поширений у борах, рідше ду­бовососнових лісах, на порубках і згарищах, по краях торфових боліт, на полонинах та піщаних узгір'ях. Великі масиви спостерігаються на Поліссі і в Карпатах, а також на півночі Лісо­степу.

В. звичайний - один з цінних медо­носів лісової зони. З початком його цвітіння починається другий головний медозбір на Поліссі. Про добрі медо­носні властивості вересу зазначав ще П. В. Глаголєв (1888). З квітуючої рослини бджоли збирають багато нек­тару й пилку. Одна квітка за добу виділяє 0,04 мг цукру в нектарі. Медопродуктивність становить 100-200 кг/га із суцільних заростей вересу. Головний медозбір триває з початку і до кінця серпня, а потім кількість нек­тару зменшується. Мед із вересу чер­воного, бурого, жовтого кольорів. Він в'язкий, з особливим різкуватим запа­хом і терпкуватий на смак.

Верес застосовують як лікарську рослину, а також для годівлі тварин, при озелененні парків і садів.

Препарати вересу мають сечогінну, потогінну, в'яжучу й дезинфікуючу дію, збуджують видільну функцію шлункових залоз, впливають проти­запально і мають легку наркотичну дію. Настій трави застосовують при запаленні ниркових мисок, для ліку­вання ниркокам'яної хвороби, нирко­вих колік, хронічного пієлонефриту та ураторії, а також хвороб печінки та жовчних шляхів. Як зовнішнє верес використовують для компресів, ванн при висипах і виразках на тілі.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р.

Обсудить на форуме>>