Главная → Мир растений → Растения медоносной базы → Вяз граболистний. Ulmus carpinifolia Rupp. ex. G. Sucrow. Вяз граболистный или берест.

Вяз граболистний. Ulmus carpinifolia Rupp. ex. G. Sucrow. Вяз граболистный или берест.

Вяз граболистний.
Ulmus carpinifolia Rupp. ex. G. Sucrow.
Вяз граболистный или берест.

В'язові - Ulmaceae
Народні назви: бересточок, в'яз, ільменяк, берестина, ільмняк.

Дерево висотою до 30 м. Кора спо­чатку гладенька, зеленуватожовтуватобура, потім брунатносіра, пізніше глибокорозтріскана. Листки черешко­ві, еліптичні, загострені, з дуже не­симетричною і нерівнобокою основою, двопилчастим краєм, зверху гладень­кі або трохи шорсткі, блискучі. Квіт­ки двостатеві, в густих головчастих суцвіттях, що розвиваються з боковлх верхніх бруньок минулого року. Квіт­кові ніжки короткі, оцвітина брунат­на, з чотирмап'ятьма червонуватими біловійчастими частками. Тичинок тришість або чотирип'ять. Плід - крилатка. Цвіте в квітні. Тривалість цвітіння 7-10 днів.

Вяз граболистий росте у широколис­тяних лісах, по чагарниках.

Зазначений вид поширений на всій території України.

Вяз граболистий - ранньовесняний медонос, цвіте раніше інших в'язів і виділяє нектар та пилок, які бджоли використовують для розвитку сімей. Крім цього виду, як медоноси наводять Вяз голий (Вяз голый - U. glabra Huds.), Вяз гладкий (Вяз гладкий - U. laevis Pall.), Вяз еліптичний ((Вяз эл­липтический- U. elliptica С. Koch). Суцвіття Вяз граболистого виділяє 1,0-1,5 мг цукру в нектарі. Медопродуктивність в середньому становить 60-75 кг/га. Крім нектару і пилку, бджоли збирають із нього смолисті речовини.

Здавна люди користувалися корою береста. З неї виготовляли взуття, посуд, різноманітні предмети побуту. Деревину використовували у дерево­обробній промисловості, для виготов­лення меблів. В'язи - це дерева, які придатні для зеленого будівництва (висаджують у містах, вздовж доріг та залізниць).

У народній медицині кору рекомен­дують при проносі, як сечогінне, при циститах, набряках, ревматизмі, шкір­них захворюваннях, лишаях, вираз­ках, листя - прй кишкових і ниркових коліках, як ранозагоювальне.

14.”Атлас медоносних рослин України”, Л.І.Бондарчук, Т.Д. Соломаха, А.М.Ілляш, В.А. Соломаха, В.Г. Горовий, Київ, 1993р.
Обговорити на форумі>>